1398/09/21
رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور

نمازگزاران دست واحد در برابر دشمن هستند

تاکید بر اینکه نماز جمعه نماز ولایت و امامت است، گفت: نماز گزاران دست واحد در برابر دشمن و دست‌های به هم فشرده در کنار یکدیگر می‌شوند

نمازگزاران دست واحد در برابر دشمن هستند

به گزارش روابط عمومی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان لرستان :حجت الاسلام محمدجواد حاج علی اکبری سخنان پیش از خطبه های نماز جمعه خرم آباد با اشاره به اینکه خوشبختیم خدا توفیق داد خدمت شما مردم ولایتمدار و شجاع لرستان رسیدیم، اظهار داشت: مطلب اول نماز جمعه است، نماز جمعه به تعبیر رهبر عزیز انقلاب در بیانیه گام دوم، یکی از خون آوردهای انقلاب اسلامی است و حاصل خون های مطهر و رشادت ها و شهادت های بهترین های ماست که بعد از قرن ها خداوند متعال برکت نماز جمعه را با جامعه ما داد.

وی با بیان اینکه خداوند متعال می فرماید وقتی روز جمعه شما به نماز جمعه دعوت شدید هر کار دیگری که دارید رها کنید و خودتان را به سرعت به نماز جمعه برسانید، این برای شما بهتر از هرکار دیگری است، تصریح کرد: خدای متعال در نمازجمعه برای مومنان منافع متعدد قرار داد.

رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور با اشاره به اینکه این همه تاکید برای تشکیل نماز جمعه و شرکت مردم در نماز جمعه برای این است که خدای متعال در نماز جمعه برای مومنان منفعت های فراوان مادی و معنوی را قرار داده است، افزود: نماز جمعه هم ذکر و یاد خداست، نماز است و با فراخوان اذان مردم به صف نماز جمعه می آیند و در این یاد خدا که به صورت جمعی برگزار می شود و مردم صف به صف و شانه به شانه در رکوع و سجده و قیام و ذکر قرار می گیرند.

حجت الاسلام حاج علی اکبری ادامه داد: نماز جمعه مرکز نزول فیض خداوند و لطف الهی برای جامعه است. این یک فرصت فوق العاده است.

وی با بیان اینکه اگرچه مومنان در نماز های جماعت روزانه گرد هم جمع می شوند و مسجد هم خانه خداست و خدای متعال یاد خود را به صورت جمعی از بندگان می خواهد، تصریح کرد: اما علاوه بر این در نماز جمعه که در روز جمعه تشکیل می شود و یکی از چهار عید بزرگ مسلمانان جمعه است، خدای متعال روز جمعه را عید قرار داد، یعنی بازگشت جمعی مومنان به بندگی، خود را مرتب کنند، غسل کنند، بهترین لباس ها را بپوشند و با احساس و حال خوب به صورت خانوادگی به عید جمعه بروند، در این کنار هم قرار گرفتن علاوه بر ذکر فکر هم هست، دو رکعت به خطبه اختصاص یافته است و در اینجاست که امام جماعت، امام جمعه هم می شود.

رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور با تاکید بر اینکه مومنان باید در کنار هم در حالت نماز بنشینند، توجه به خدای متعال داشته باشند و رو به خطیب بنشینند و سخنان را بشنوند، آن گاه خطیب جمعه باید فکر مردم را تقویت کند و دین خدا را به آن ها معرفی کند، ادامه داد: نماز جمعه با اجازه امام مسلمین تشکیل می شود و از این جهت با نماز جماعت فرق دارد، نماز جمعه نماز ولایت و امامت است و با اجازه امام تاسیس می شود. امام جمعه باید از طرف امام مسلمین انتخاب شود تا به این ترتیب ارتباط شبکه ای و منظم بین جامعه مسلمین از طریق امام جمعه و نماز جمعه با مرکز ولایت برقرار شود.

حجت الاسلام حاج علی اکبری با اشاره به اینکه در نماز جمعه امام جمعه در خطبه خود که بیان و تبیین و روشنگری و موعظه هست، جامعه مخاطب خود را باید نسبت به وظایف خود باخبر و آگاه کند. بنابراین نماز جمعه هم ذکر است و هم فکر ادامه داد: مومنان در نماز جمعه به هم پیوند می خورند و محل ارتباط وسیع مومنان است.

وی خاطرنشان کرد: نماز جمعه یک اجتماع بزرگ و باشکوه و زیبا و متحد در محیط یاد خدا و آکنده از مهر و برادری در بین افراد شکل می دهد، آن ها می شوند دست واحد در برابر دشمن و دست های به هم فشرده در کنار یکدیگر می شوند و اینجاست که برکت بر آن ها وارد می شود.

رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور با اشاره به اینکه ما امروز در خرم آباد در مرکز استان مومن و علوی و حسینی و فاطمی و عاشق اهل بیت هستیم که هم خرم هست و هم آباد، خرمی آن به ولایت و محبت اهل بیت است و آبادی آن به وحدت و کنار هم قرار گرفتن است، اظهار داشت: شب گذشته نشستی با جوانان لرستان داشتیم، باید به مردم لرستان به خاطر داشتن چنین فرزندان و جوانانی تبریک بگویم، سطح درک و فهم و تحلیل آن ها بسیار بالا بود.

حجت الاسلام حاج علی اکبری ادامه داد: خداوند متعال آنقدر به استان لرستان ظرفیت داده است که اگر دست به دست هم دهید و با همت بلند بایستید و کار کنید و صبوری کنید، پیشرفت خواهید کرد.

وی با بیان اینکه جوانان باید وارد کار شوند، با همت مسئولین زمینه های کار فراهم شود، تصریح کرد: با همت خود مردم و جوانان، استان لرستان می تواند در خرمی و آبادانی کشور سهم خود را ایفا کند.


خروج