1398/06/03
استاندارلرستان:

۵۰۲ پروژه با اعتبار ۹۶۵ میلیارد تومان در لرستان کلنگ‌زنی و افتتاح می‌شود

خادمی گفت: از تعداد 502 پروژه استان لرستان 483 پروژه افتتاح و 19 پروژه کلنگ‌زنی خواهند شد،در حوزه عمرانی 429 پروژه با اعتبار 374 میلیارد تومان افتتاح و 16 پروژه با اعتبار حدود 9 میلیارد تومان کلنگ‌زنی و هم‌چنین در حوزه اقتصادی 54 پروژه افتتاح و 3 پروژه کلنگ‌زنی می‌شود.

۵۰۲ پروژه با اعتبار ۹۶۵ میلیارد تومان در لرستان کلنگ‌زنی و افتتاح می‌شود

به گزارش روابط عمومی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان لرستان به نقل از خبرگزاری تسنیم ، سیدموسی خادمی عصر دیروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات استانداری برگزار شد با بیان اینکه از اوایل سال با سیلی ویرانگر روبه‌رو بوده‌ایم که دوره بازگشت هزار ساله داشت اظهار داشت: پس از سیل  اخیر استان لرستان در شهر پلدختر بسیاری از زیربناها، تأسیسات و امکانات دولتی و مردمی دچار آسیب شدند و اقتصاد مردم را با مشکل روبه‌رو کرد.

وی با بیان اینکه سال گذشته بیش از 3 هزار میلیارد تومان پروژه کلنگ‌زنی یا افتتاح شده‌است، افزود: در سفر اخیر وزیر نیرو حدود هزار میلیارد تومان پروژه کلنگ‌زنی و افتتاح شد و هم‌چنین در سفرهای سایر مقامات کشوری کلنگ‌زنی یا افتتاح شده‌ است.

استاندار لرستان عنوان کرد: در حوزه سیل دولت کمک‌های خوبی به این استان کرده البته با خسارت بیش از 11 هزار میلیارد تومان فاصله زیادی دارد اما کمک‌ها به لرستان درمقایسه با سایراستان‌های سیل‌زده خوب است.

وی با بیان اینکه در حوزه سیل نتوانستیم آن‌گونه که لازم است ویرانگری سیل را خوب توضیح بدهیم، بیان کرد: آنچه در لرستان به وقوع پیوست از حیث واقعه و مقابله با سایر استان‌های سیل‌زده بسیار متفاوت بود، چون در استان‌های دیگر با آب تنظیم شده‌ای روبه‌رو بودیم اما تنها جایی که سیل به مفهوم علمی سیل اتفاق افتاد استان لرستان بوده‌ است.

خادمی گفت: در سیل اخیر لرستان بیش از هزار و 600 روستای استان دچار قطعی آب، برق، گاز، راهه‌ای ارتباطی و سایر خدمات شدند که خوش‌بختانه در کمتر از یک هفته تمامی ارتباطات برقرار شد که کار بسیار بزرگی بود، حجم خدمات‌رسانی هلال‌احمر با ناوگان زمینی و هوایی، حضور خیرین و نیروهای جهادی در مناطق سیل‌زده فوق‌العاده بود.

وی تصریح کرد: پس از گذر از فوریت‌ها در مناطق سیل‌زده عمده بار تکلیفی دولت معطوف به خسارت  منازل مسکونی، کشاورزی و پس از آن کمک به تأمین وسایل منزل  سیل‌زدگان بوده و پس از آن‌ها برای زیرساخت‌ها اعتبار گذاشته شده‌ است.

استاندار لرستان خاطرنشان کرد: پس از سیل اخیر بیش از هزار متر پل 8 تا 9 پل بالای بیش از 80 متر تا 140 متر کمتر از دو ماه و نیم ساخته شد، بیش از 6 هزار بسته لوازم منزل توزیع و حدود 600 میلیارد تومان در حوزه مسکن به مردم تسهیلات پرداخت شده‌ است.

خادمی اظهار داشت: براساس آخرین امار حدود 7 هزار متر پی‌کنی در حال انجام است، در حوزه کشاورزی 270 میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض پرداخت‌شده و 9هزار و 300پرونده از طریق سامانه پژوهشگاه تأیید شده و هم‌چنین 290 میلیارد تومان بلاعوض کشاورزی اعتبار به استان لرستان تخصیص داده شده‌ است.

وی با اشاره به اعتبارات حوزه مسکن در مناطق سیل‌زده افزود: در حوزه بنیاد مسکن هزار و 117 میلیارد تومان اعتبار به لرستان تخصیص داده شده و 240 میلیارد تومان نیز در روزهای اخیر به این استان اختصاص داده شده، 290 میلیارد تومان بلاعوض مسکن و هم‌چنین 270 میلیاردتومان جهت زیرساخت‌های روستایی که بنیاد مسکن باید فعالیت کند، حدود 900 میلیارد تومان اعتبارات زیرساختی در حوزه آب، برق، لایروبی رودخانه‌ها و دیوارهای ساحلی به لرستان اختصاص داده شده‌ است.

استاندار لرستان عنوان کرد: اعتباری حدود 240 میلیارد تومان در فاز اول و اعتبار کلی بیش از 600 میلیارد تومان برای ساخت 27 کیلومتر جاده پلدختر به‌طور جداگانه تأمین اعتبار شده‌ است.

وی با اشاره به برنامه‌های هفته دولت استان لرستان بیان کرد: امسال در هفته دولت 502 پروژه با اعتباری بالغ بر 965 میلیارد تومان افتتاح و کلنگ‌زنی خواهد شد که از این تعداد 445 پروژه عمرانی با اعتبار 283 میلیارد تومان و 57 پروژه اقتصادی با اعتبار بالغ بر 582 میلیارد تومان کلنگ‌زنی و افتتاح می‌شود.

خادمی گفت: از تعداد 502 پروژه استان لرستان 483 پروژه افتتاح و 19 پروژه کلنگ‌زنی خواهند شد،در حوزه عمرانی 429 پروژه با اعتبار 374 میلیارد تومان افتتاح و 16 پروژه با اعتبار حدود 9 میلیارد تومان کلنگ‌زنی و هم‌چنین در حوزه اقتصادی 54 پروژه افتتاح و 3 پروژه کلنگ‌زنی می‌شود.

استاندار لرستان تصریح کرد: در حوزه اقتصادی یکی از تلاش‌های اصلی ما این بود که پروژه‌های راکد را به مدار برگردانیم که تاکنون 48 واحد صنعتی راکد احیا شده و سال 96 نیز حدود 110 پروژه به تملک بانک‌ها درآمده‌ بودند که خوش‌بختانه در سال‌های اخیر اجازه تملک پروژه‌ها را به بانک‌ها نداده‌ایم و تنها 4 پروژه با 8 میلیارد تومان به تملک بانک‌ها درآمده‌ است و هم‌چنین 18 واحد که بانک‌ها تملیک شده‌بود به سرمایه‌گذار جدید واگذار شده، چرا که حمایت از سرمایه‌گذار همواره منش اصلی ماست.

خادمی اظهار داشت: کلنگ‌زنی پروژه بیمارستان 256 تختخوابی پزشکان خرم‌آباد، شروع عملیات سیمان سفید زاگرس، گاوداری 2هزار رأسی گریت خرم‌آباد، تولید کاغذاز سنگ و کارخانه لاستیک بارز الیگودرز، گاوداری 6 هزار رأسی، فاز چهار سیمان دورود از مهم‌ترین پروژهای بوده که در ماه‌های اخیر در استان لرستان به سرانجام رسیده‌است.

وی افزود: یکی دیگر از دستاوردهای سیل اخیر فرصت چانه‌زنی مجدد جهت تخصیص آب استان است که خوش‌بختانه توفیقات خوبی حاصل شده‌ است و اغلب پروژه‌هایی که سال‌های  گذشته اعتبار آنها صفر شده‌بود، احیا شده‌اند و با برگزاری جلسات کارشناسی به‌دنبال تخصیص آب هستیم.

استاندار لرستان عنوان کرد: امیدواریم بتوانیم با تلاش‌های انجام‌شده یک میلیارد مکعب تخصیص جدید آب بگیریم چرا که حدود  12 میلیارد مکعب آب از این استان خارج می‌شود در حالی که سدهایی که داریم و سدهایی که در حال ساخت هستند کمتر از  500 میلیون مترمکعب ظرفیت دارند.

وی بیان کرد: سد سیمره به‌تنهایی 2 میلیارد مکعب ظرفیت دارد ولی بر اساس خطایی که در گذشته انجام‌ شده چیزی به لرستان نرسیده و این ظلم بزرگی بوده که به این استان شده‌ است.


خروج